O projekcie Pocket Linux |
Pocket Linux jest niemalże minimalnym, jednodyskietkowym systemem linuxowym stworzonym z myślą o tym, żeby szybko przemienić zwykły komputer PC w bezpieczną stację roboczą używającą ssh do połączeń ze zdalnymi hostami (inne programy klientów sieciowych też są dostępne). Obsługuje on protokół bootp, dzięki czemu może automatycznie ustalić numer IP hosta i pozostałe parametry sieciowe (możliwa jest też ręczna konfiguracja, ale korzystanie z bootp jest rekomendowane).
Oprócz obsługi stacji wyposażonych w kartę sieciową (ethernet lub arcnet) obsługiwane są również komputery wyposażone w modem. Modem jest automatycznie wykrywany, po czym nawiązywane jest połączenie PPP.
Pomysł pojawił się gdzieś w roku 1996 albo koło tego. Dystrybucja wtedy była jeszcze daleka od ideału, ale mimo to widać było, że jest dobrym pomysłem. Nie była konserwowana przez rok albo coś koło tego, aż ponownie zabrałem się do pracy nad nią wczesnym styczniem 1998 roku. Po całkowitej przebudowie udostepniony został Pocket Linux 2.00. Wkrótce zebrał on sporą gromadkę szczęśliwych użytkowników, których pomysły przyczyniły się do jego rozwoju.
Moim celem jest udostępnienie małej i efektywnej stacji roboczej, która się autokonfiguruje tak bardzo, jak tylko jest to możliwe i pozwala bezpiecznie korzystac z sieci praktycznie skądkolwiek. Obecna wersja całkiem nieźle wypełnia te założenia, a następne będą zwiększać automatyzację i wsparcie dla rozmaitych urządzeń i protokołów sieciowych, stając się docelowo rozwiązaniem totalnym. Plany na przyszłość przewidują także powstawanie projektów potomnych takich jak jednodyskietkowy router.